Прелестният стар Пловдив

Прелестният стар Пловдив

Прелестният стар Пловдив

Старият град Пловдив е може би най-удобното, интересно и атмосферно място в града. Едва ли някой ще посети най-стария български град и няма да погледне тук, по хълмовете, където всъщност започва неговата история през шестото хилядолетие пр.н.е. Туристите определено ще отидат там. И ние ще се опитаме да се ориентираме в това, което си струва да се разгледа. Местоположението на стария град може да се види на представена интерактивна карта.

Прелестният стар Пловдив. Архитектурно-историческият резерват „Старинен Пловдив” се намира на т. нар. „Треххолмия”, т.е. три хълма (Небет тепе, Джамбаз тепе и Таксим тепе), откъдето започва историята на града. През 1956 г. е обявен за природен резерват. Това обаче не означава, че тези места са предназначени само за туристи. Въобще не може да е само за тях. Тук работят магазини, ресторанти и хотели, освен това тук живеят хора. Колко удобно е да живееш, когато тълпи туристи минават под прозорците всеки ден, е друг въпрос, въпреки че според слуховете недвижимите имоти тук не са евтини и мнозина искат да го купят. А ходенето (и шофирането) по калдъръмените стари улици е толкова удоволствие. Но ние обаче не ви предлагаме да живеете в Стария Пловдив. Достатъчно е да се разходите до там. Между другото, традиционното напомняне за удобни обувки е нужно. Едва ли ще може да се движи из Стария Пловдив в елегантни вечерни обувки, да не говорим, ако са на ток. Калдаръмените уютни улички са предназначени за разходка в удобни меки ниски обувки или маратонки.

Нашият централен офис в София е:  ул. Иван Вазов, 2

Телефон: +359 888 975 886

Античният период на стария Пловдив

Всички забележителности могат да се разделят грубо по времето на тяхното изграждане. Най-древните принадлежат към епохата на неолита и античността. Това е преди всичко върхът на хълма Небет тепе, откъдето се открива прекрасна гледка към града. Тук на върха са останките от крепостните стени, а най-старите фрагменти са направени по метода на циклопската зидария – без използване на хоросан. Това е толкова стара технология, че древните гърци са й дали името, вярвайки, че само циклопите могат да изграждат стени от огромни камъни, които се държат един върху друг само поради тежестта си. Част от стените е построена при траките, а при римляните тук от северната страна на хълма е направен таен проход. Легендата разказва, че апостол Павел избягал от своите гонители, използвайки го. Има таен проход, който води до мястото, където се предполага, че реката е текла по-рано. А на хълма имаше няколко резервоара, единият от които имаше 350 кубически метра. м. вода.

Към началото